Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj | Zaloguj sięRSS Feed  | 

Dodaj ogłoszenie

Niemcy – podatek, ubezpieczenie (praca w Niemczech)

| Artykuły | 4 grudnia 2012

praca w niemczech podatek ubezpieczenie

Aktualnie praca w Niemczech możliwa jest dla Polaków bez specjalnych ograniczeń, ale zanim wyjedziesz do pracy w Niemczech dowiedz się jakiej wysokości podatek będziesz musiał zapłacić.

Lohnsteurkarte – karta podatków

Jeżeli planujesz pracę w Niemczech, pamiętaj o wyrobieniu tzw. karty podatków dochodowych (Lohnsteurkarte). Karta jest niezbędna do obliczania podatku oraz składek na ubezpieczenie. Kartę można odebrać w lokalnym biurze meldunkowym oraz przekazać pracodawcy niemieckiemu. Wyrobienie Lohnsteurkarte równoznaczne jest ze zgłoszeniem się do niemieckiego systemu podatkowego.

Kwota wolna od podatku w Niemczech
Najniższa stopa podatkowa w Niemczech wynosi 16%.
Kwota wolna od podatku:
– dla osoby samotnej – powyżej 8004 euro rocznego dochodu
– dla pary małżeńskiej – 16 008 euro rocznego dochodu
Każde zarobki w Niemczech poniżej ww. kwot są nieopodatkowane, dlatego warto pod koniec roku podatkowego rozliczyć się z niemieckim fiskusem. Można wówczas liczyć na zwrot podatku. Najwyższy próg podatkowy w Niemczech wynosi 39%.

Ubezpieczenie w Niemczech – obowiązkowe
Odprowadzanie składek na ubezpieczenie w Niemczech jest obowiązkowe. Składek na ubezpieczenie w Niemczech nie muszą pokrywać jedynie pracownicy, którzy zarabiają poniżej 400 euro miesięcznie albo przepracują mniej niż 50 dni w roku. Składki ubezpieczeniowe w Niemczech podzielone są po połowie między pracodawcę i zatrudnionego. Pracownikowi potrącane jest bezpośrednio z wypłaty 20%.

Działalność gospodarcza w Niemczech
Osoby prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech muszą rozliczać się samodzielnie. Przed wyjazdem należy wyrobić kartę EKUZ w polskim NFZ, dzięki której będzie można skorzystać z opieki zdrowotnej.

Aktualne przepisy oraz ważne informacje dotyczącego rynku pracy znaleźć można na stronie internetowej ambasady Niemiec www.warschau.diplo.de.

Autor: 

Złóż aplikację do pracy lub zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby złożyć aplikację lub zostawić odpowiedź

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.